Nyttige adresser

Landsforeningen mod Huntingtons Sygdom
Bystævneparken 23, 701
2700 Brønshøj
Tlf.: 53 20 78 50 – e-mail: lhs@huntingtons.dk

Foreningens bestyrelse

Formand Charlotte Hedegaard Hold, Moesbakken 72, 8410 Rønde
Telefon: 53 20 78 50, E-Mail: charlotte@huntingtons.dk
Næstformand Lena Hjermind, Rigshospitalet, afsn. 6702, Blegdamsvej 9, 2100 København Ø
Telefon: 35 45 67 02, E-Mail: lena@huntingtons.dk
Kasserer Karen Ørndrup, Niverødvej 7, 2990 Nivå
Telefon: 49 14 04 49, E-Mail: karen@huntingtons.dk
Bestyrelsesmedlemmer Kim Bille, Jernbane Allé 24A, st.th., 2720 Vanløse
Telefon: 22 28 29 43, E-Mail: kim@huntingtons.dk

Andre kontakter i Landsforeningen

Foreningens sekretær Charlotte Hedegaard Hold, Moesbakken 72, 8410 Rønde
Telefon: 53 20 78 50, E-Mail: charlotte@huntingtons.dk
Psykologer der samarbejder med LHS Se siden: Psykolog – og støtte via LHS

Lokalgrupper

Vestsjælland Jens Peter Lykke Olsen, Elmkær 6, 4534 Hørve
Telefon: 59 65 61 20, E-Mail: jplo@mail.dkJytte Broholm, Rosenvænget 14, 4270 Høng
Telefon: 58 85 30 03, E-Mail: jyttebroholm@hongnet.dk

Botilbud

Se listen af botilbud

Andre nyttige adresser

Den sociale ankestyrelse Amaliegade 25, 1256 København K
Telefon: 33 15 64 01
DUKH Den Uvildige Konsulentordning på Handicapområdet
Jupitervej 1, 6000 Kolding
Telefon 76 30 19 30, E-mail: mail@dukh.dk
Europæiske rejseforsikring Frederiksberg Alle 3, 1790 København V
Telefon: 33 25 25 25
Folketingets ombudsmand Gammeltorv 22, 1457 København K
Telefon: 33 13 25 12
Forsikringsoplysningen Amaliegade 10, 1256 København K
Telefon: 33 13 75 55
Hukommelsesklinikken og klinik for neurogenetik Rigshospitalet afsnit 6702
Blegdamsvej 9, 2100 København Ø
Tlf. 35 45 67 02
Jørgen Nielsen: jnielsen@sund.ku.dk
Lena Hjermind: hjermind@sund.ku.dk
Neurologiske afdelinger – Århus Neurologisk afdeling F, Aarhus Universitetshospital
Nørrebrogade 44, bygn 10, 3.-4.sal, 8000 Aarhus
Tlf. 78 46 33 33
Anette Torvin Møller anetmoel@rm.dk
Neurologiske afdelinger – Odense Demensklinikken
Odense Universitetshospital
Sdr. Boulevard 29, bygn 112, 4. sal, 5000 Odense C
Tlf. 65 41 41 63
Lene Wermuth lene.wermuth@rsyd.dk
Annette Lolk annette.lolk@rsyd.dk
Klinisk genetisk afdeling, Odense Odense Universitetshospital, Sdr. Boulevard, 5000 Odense C
Telefon: 65 41 17 25
Klinisk genetisk afdeling, Vejle Vejle Sygehus, 7100 Vejle
Telefon: 79 40 65 51
Klinisk genetisk afdeling, Århus Bartholin Bygningen, Universitetsparken, 8000 Århus C
Telefon: 89 49 43 62
Sjældne Diagnoser Frederiksholms Kanal 2, 3. sal, 1220 København K
Telefon: 33 14 00 10, E-mail: mail@sjaeldnediagnoser.dk
www.sjaeldnediagnoser.dk
Patientforsikringen Nytorv 5, 3. sal, 1450 København K
Telefon: 33 12 43 43
Socialministeriet Holmens Kanal 22, 1060 København K
Telefon: 33 92 93 00
Sundhedsministeriet Slotsholmsgade 10-12, 1216 København K
Telefon: 72 26 90 00
Sundhedsstyrelsen Islands Brygge 67, 2300 København S
Telefon: 72 22 74 00
Videnscenter for Handicap og Socialpsykiatri (tidligere CSH) Landemærket 9, 1119 København K
Telefon 72 42 37 00, E-mail: vihs@servicestyrelsen.dk
VISO, Specialrådgivning Socialstyrelsen, VISO
Edisonsvej 18, 1.sal
5000 Odense C.
Telefon 72 42 24 00, E-mail: info@socialstyrelsen.dk
Hjemmeside: www.socialstyrelsen.dk/VISO